Problematika nádorov mliečnej žľazy sa vo veterinárnej praxi vyskytuje pomerne často. Ich výskyt má žiaľ stúpajúcu tendenciu. Na prvom mieste v poradí výskytu tumorov u psov sú nádory kože, nádory mliečnej žľazy zaujímajú druhé miesto (Ettinger a Fieldman, 2000). Vyskytujú sa najčastejšie u starších súk a obyčajne súvisia s poruchami pohlavného cyklu, pseudograviditou alebo nadmerným používaním hormonálnych prípravkov na zabránenie vzniku ruje. Častejší je výskyt u súk , ktoré neboli kastrované a ktoré nekojili vôbec alebo len raz. Incidencia nádorov mliečnej žľazy u súk je vyššia než u ostatných domácich zvierat a 3-krát vyššia ako u žien (Jelinek a kol.1999). Pri diagnostike nádorov treba rozlíšiť, či sa jedná o nezhubný alebo zhubný novotvar. Benígne nádory rastú obyčajne pomaly (mesiace až roky), zriedkavo podliehajú zvredovateniu a nie sú sprevádzané zápalom okolitého tkaniva. Malígne nádory rastú rýchlo (niekoľko dní až týždňov), prerastajú do okolitého tkaniva s príznakmi zápalu. Veľkosť nádorov býva rôzna od malých hrčiek do útvarov veľkých niekoľko centimetrov. Percentuálne najčastejší výskyt je medzi 8-12 rokom života.
O aký typ nádoru ide?
Na získanie informácie o aký typ nádoru sa jedná, je potrebné vykonať biopsiu. Zhubné nádory sú všeobecne veľmi agresívne a často metastázujú do regionálnych lymfatických uzlín a do pľúc. V terapii nádorov sa doporučuje mastektómia- odstránenie mliečnej žľazy, ak je postihnutý väčší celok odstraňuje sa celá napadnutá strana. Allen a Mahaffey popisujú, že pudel , kokeršpaniel a nemecký ovčiak sú postihnuté viac ako ostatné plemená.
Z hľadiska prognózy je dôležité, aby si majitelia sučiek všímali akékoľvek zmeny na mliečnych žľazách. Tieto zmeny môžu byť rôzne veľké a častejšie sa nachádzajú v zadnej časti brucha. Obyčajne majú hrboľatý, nepravidelný alebo diskovitý tvar a tuhšiu konzistenciu. Pri ich včasnom kompletnom odstránení je prognóza priaznivejšia, pretože pri výraznejších zmenách najmä pri adenokarcinómoch je prežívateľnosť psíkov aj po chirurgickom ošetrení len niekoľko mesiacov.
MVDr. Ivana Lazúrová