Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Vakcinácie - Bardvet | Veterinárna klinika Bardejov
Vakcinácie 2017-12-19T01:19:29+01:00

Vakcinácia mačiek

Mačiatka sa prvýkrát vakcinujú proti infekčným chorobám vo veku 8-9 týždňov, druhá vakcinácia tou istou vakcínou sa vykonáva po uplynutí 3-4 týždňov od aplikácie prvej (11.-12. týždeň). Revakcinácia potom prebieha 1x za rok. Na našom pracovisku používame kombinovanú vakcínu proti rhinotracheitíde mačiek, calicivírusu mačiek, panleukopénii mačiek a chlamýdiám (chlamydophila felis). Vo veku 14-15 týždňov mačiatka vakcinujeme proti besnote, revakcinácia prebieha každoročne, spolu s ostatnými infekčnými chorobami. Vakcinujú sa vždy len zdravé a odčervené zvieratá, počas gravidity a laktácie sa zvieratá nevakcinujú. V niektorých prípadoch sa po vakcinácii prechodne vyskytne mierna apatia alebo nechutenstvo, jedná sa však o normálnu reakciu ktorá v priebehu 1-2 dní vymizne, v prípade lokálnej reakcie je to mierny svrbiaci opuch v mieste vpichu, ktorý sa stratí do 1 – 2 týždňov.

Vakcinácia psov

Šteniatka vakcinujeme kombinovanou vakcínou proti infekčným chorobám – psinke, infekčnej hepatitíde, infekčnej laryngotracheitíde, parvoviróze, coronavírusu a leptospiróze psov, a to vo veku 8 týždňov, vakcináciu opakujeme tou istou vakcínou o tri týždne. Infekčné choroby sa revakcinujú každoročne spolu s besnotou. Primovakcinácia sa môže zahájiť už v skoršom veku, t.j. od 5. – 6. týždňa, záleží od rozhodnutia veterinára, a to predovšetkým pri nepriaznivej epizootologickej situácii, prípadne pri šteniatkach odchovaných na umelej výžive. V tomto prípade sa používa tzv. puppy vakcína, ktorá obsahuje inaktivovaný kmeň parvovirózy. Vakcinujeme vždy len zdravé a odčervené zvieratá. Gravidné a laktujúce feny sa nevakcinujú.

Besnota

Besnotu vakcinujeme po 12. týždni veku šteniatka, alebo 3 – 4 týždne po predchádzajúcej vakcinácii, revakcinujeme každý rok, spolu s infekčnými chorobami. Je povinná zo zákona.

Doplnkové vakcinácie

Lymská borelióza sa vakcinuje od 12 týždňov, pozostáva z 2 vakcinácií, v rozmedzí 14 – 21 dní, revakcinuje sa 1x ročne. Rizikovou skupinou sú psy s podozrením na Lymskú boreliózu. U takýchto jedincov je potrebné vylúčiť ochorenie sérologickým vyšetrením.

Tetanus – v prvom roku sa vakcinuje 2 krát, v rozmedzí 3 týždňov, imunita nastúpi o 14 – 21 dní a trvá 2 roky. Potom je nutná revakcinácia.

Odčervenie

Na odčervenie sa používa buď pasta, tabletky, alebo spot-on prípravok v príslušnom dávkovaní podľa váhy, spolu s veterinárom si vyberiete najvhodnejšiu formu pre vášho miláčika. Dôležité je odčervenie v pravidelných intervaloch opakovať. Šteniatka sa odčervujú vo veku 2, 4 a 6 týždňov, a ďalej každé tri mesiace. Ak sa pri preventívnom odčervení objavia v truse parazity, zopakujeme ho o dva týždne ešte raz. Používané prípravky striedame.

Vakcinačná schéma 

(údaje sú orientačné, konkrétnu schému rozhodne veterinárny lekár podľa okolností)

8 .- 9. týždeň
psinka, hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, coronavírus, leptospiróza

11. – 12. týždeň
psinka, hepatitída, parvoviróza, parainfluenza, coronavírus, leptospiróza

14. – 15. týždeň
besnota, lymská borelióza*

16.-17. týždeň
lymská borelióza*

19. – 20. týždeň
tetanus*

22. – 23. týždeň
tetanus*

*-možné doplnkové vakcinácie