Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/5/7/57deccf6-22d5-4562-afa5-52c4ff47edd6/veterinar-bardejov.sk/web/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Ochorenia uší - Bardvet | Veterinárna klinika Bardejov

Ochorenia uší

Vo veterinárnej praxi sa často stretávame problémom ochorenia uší. Najčastejšou diagnózou je zápal vonkajšieho zvukovodu. Spôsobujú ho ušné roztoče, poranenia, imunitné ochorenia, alergie, atopie, cudzie telesá najmä osiny z lúčnych tráv. Je to častá príčina najmä v letnom období. Hlavnou príčinou pretrvávania problému sú najmä baktérie-stafylokoky a streptokoky. Premnožené kvasinky – malasézie sú niekedy  spúšťačom ochorenia.

Všetky tieto faktory sa zosilňujú, keď má psík príliš úzky, silne osrstený zvukovod (pudlík, bišón), ťažké a nízko nasadené ušnice (kokršpaniel, baset). V letnom období zvyšuje výskyt ochorenia nepriedušnosť, zvýšená vlhkosť napr. vniknutím vody pri plávaní. Zanedbané čistenie, nešetrné a nadmerné vytrhávanie chlpov zo zvukovodu v strihacích salónoch môžu byť ďalšími faktormi zápalu.

Príznaky ochorenia uší

Z príznakov, ktoré nás upozornia na ochorenie sú  hlavne bolestivosť ucha, nepokoj, potriasanie hlavou, škrabanie ušnice panvovou končatinou, začervenanie vonkajšieho zvukovodu a zosilnený zápach. Pri týchto príznakoch je nutné navštíviť veterinárneho lekára. Určenie diagnózy pozostáva z dôkladného vyšetrenia ušnice a zvukovodu. Pomocou otoskopu sa môže nájsť zabodnutý cudzí predmet. Pri opakujúcich sa zápaloch je niekedy potrebné odobrať tampónom výter na určenie pôvodcu a stanoviť jeho citlivost na antibiotiká.

Samotná liečba pozostáva z podávania ušných kvapiek  počas dňa, niekoľko dní. Odporúčam po liečbe kontrolu, aby sa zabránilo opakovaniu ochorenia.

Pozor na zanedbanie

Pri zanedbaní, podcenení ochorenia dochádza k zhrubnutiu záhybov ušnice, k tvorbe bradavičnatých útvarov vo zvukovode a jeho následné upchatie. Toto štádium sa rieši operáciou. Po prasknutí bubienka sa zápalový sekrét usadzuje v strednom uchu. Zápal stredného ucha sa lieči omnoho ťažšie než infekcia vonkajšieho ucha.

Majiteľ pravidelnou kontrolou, čistením ušnice papierovými obrúskami že predísť problémom. Čistenie ušnými tyčinkami sa neodporúča z dôvodu zatláčania ušného mazu hlbšie do zvukovodu. Váš štvornohý kamarát tak bude vždy pripravený naslúchať vašim želaniam.


MVDr. Ivana Lazúrová

2017-12-28T16:06:06+01:00